Planowanie i organizacja pokoju dziennego

Planowanie i organizacja pokoju dziennego

Pokój dzienny to miejsce, w którym odpoczywamy, czytamy, spożywamy posiłki i niekiedy śpimy, toteż salon powinien być na tyle funkcjonalny, aby spełniał wszystkie te funkcje. Nie należy zapominać o tym, że to tutaj najczęściej przyjmowani są goście. Urządzając salon, powinniśmy wziąć pod uwagę zarówno kwestię wygody, jak i efektowności. Należy także dokładnie przemyśleć, jakie potrzeby mają lub będą mieli w przyszłości wszyscy domownicy - być może należy przewidzieć miejsce do pracy bądź kącik dla dziecka. 

Salon powinien stanowić serce domu i, w miarę możliwości, znajdować się w jego centrum. Ponadto wejście do niego powinno być widoczne już z wiatrołapu. Wejście może skutecznie rozdzielić strefy w salonie. Jeśli salon ma być połączony z jadalnią lub kuchnią, strefa wypoczynku powinna znajdować się po jednej stronie wejścia, natomiast strefa spożywania posiłków - po drugiej. Ważne jest, aby komunikacja nie przebiegała przez wydzielone strefy, a między nimi. 

Jeżeli mamy wpływ na parametry pokojów, należy pamiętać o ich odpowiednich wymiarach. Wielkość salonu jest zależna od powierzchni całego mieszkania. Łatwiej urządzić duży salon, jednak metraż pokoju dziennego powinien być dostosowany do metrażu innych pokojów - wielkość nie powinna się znacznie różnić. Przyjmuje się, że powierzchnia salonu powinna wynosić co najmniej 25 m2. Ważnym elementem jest też wysokość pomieszczenia. Im pokój większy, tym powinien być wyższy. Warto zwrócić uwagę na ewentualną antresolę lub różnicę poziomów - dzięki temu salon będzie wyglądał na bardziej luksusowy. Prestiżu mogą dodać również schody, których umieszczenie w salonie sprzyja integracji domowników. Powinny się one znajdować w pobliżu wejścia do pokoju dziennego. Istotny jest także kształt pomieszczenia. Salon w kształcie kwadratu lub prostokąta będzie najbardziej ustawny. 

Aranżację salonu należy zacząć od wybory kolorystyki i stylu. Dobrze byłoby, gdyby styl był spójny z pozostałymi pomieszczeniami. Kolorystyka dotyczy także mebli i podłogi. Kolor ścian można w każdej chwili zmienić, zatem powinien być wybierany dopiero po zakupie odpowiednich mebli i paneli. Dominujący styl powinien być ponadczasowy i stonowany. Meble będą służyć przez lata, zatem podczas aranżacji salonu nie należy kierować się obecnymi trendami. 

Zasady wybierania kolorów ścian:

- jasne kolory powiększają wnętrze, natomiast ciemne zwężają je,

- gdy w pomieszczeniu ściany mają mięć różne kolory, powinny być to kolory o podobnym nasyceniu,

- w pomieszczeniu powinien dominować jeden kolor. W jednym pokoju nie powinno znaleźć się więcej kolorów niż trzy,

- kolorami można różnicować strefy,

- odcień farby powinien powtarzać się na ewentualnej tapecie,

- kolory różnie wpływają na samopoczucie, każdy ma inne właściwości psychologiczne.

Wybierając meble, w szczególności należy zwrócić uwagę na kanapę, jako że to ten element gra pierwsze skrzypce. W wystarczająco dużym pomieszczeniu przydatne są także fotele. Mogą one być dopasowane do kanapy na zasadzie podobieństwa lub kontrastu. Obowiązkowym elementem jest też stolik kawowy, telewizor i kredens lub meblościanka. Równie istotnym elementem jest oświetlenie. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na oświetlenie sufitu. Żyrandol nie musi znajdować się w centralnej części pokoju, jeśli pod nim nie będzie ulokowana strefa wypoczynkowa ani jadalniana. Oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe i o chłodnej tonacji - takie światło jest nieprzyjemne dla oczu. Przydatne mogą okazać się również kinkiety czy listwy, które szczególnie dobrze sprawdzą się do oświetlania dużych ścian, wnęk, fotogalerii i obrazów. W pobliżu kanapy powinna znaleźć się lampa podłogowa. 

Odpowiednia ilość akcesoriów takich jak poduszki, zasłony czy dywan sprawia, że pokój natychmiastowo staje się bardziej przytulny. Akcesoria mogą być zdobne, barwne, ponieważ można je zmienić w szybkim tempie i bez większego nakładu finansowego. Zwieńczeniem są rośliny doniczkowe, które ożywiają każde pomieszczenie. 

Configurator Konfigurator mebli

Nasi partnerzy

Tel.
mail.
Logo Logo Blum logo Hafele logo